Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki wybrać rowerek biegowy dla dziecka?

2020-03-09
Jaki wybrać rowerek biegowy dla dziecka?

Wybór rowerka biegowego.

Na początku był rower biegowy. Właściwie jeszcze nie rower, bo ten zostanie skonstruowany dwadzieścia lat później. Pierwsza była drezyna, która swą nazwę przyjęła od nazwiska konstruktora - Karla F. von Draisa, a tenże swój wynalazek opatentował w 1818 roku. Dwieście lat później drezyna, czy jak to podówczas nazywano maszyna biegowa nie jest już obiektem westchnień dorosłych osób lubiących rozrywki na świeżym powietrzu. Teraz rowerek biegowy jest pierwszym krokiem do świata „dorosłych” rowerów. Ale nie tylko – jest również wspaniałym przyrządem treningowym wspomagającym naukę utrzymywania równowagi i koordynacji. Pozwala rozwijać kolejne zdolności takie jak wsiadanie, zsiadanie, odpychanie. Umożliwia też zabieranie dziecka na dłuższe i dalsze spacery – można odkrywać świat ograniczając zmęczenie dziecka.

Pierwszy rowerowy krok.

Rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci mniej więcej 2½ – 3 letnich. Istnieją co prawda wersje dla młodszych dzieci, jednakże aby zapewnić takim kierowcom właściwe poczucie bezpieczeństwa, mają one zdwojone koła. Pozwalają za to maluchom o wzroście od około 75 centymetrów rozpocząć swoją rowerową przygodę. Typowe rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci o wzroście od około 100 cm.

Koła.

Rowerki biegowe są wyposażone w różne rodzaje kół. Najczęściej mają rozmiar 10 – 12 cali, różnią się natomiast materiałem z jakiego zostały wykonane. Rowerki przeznaczone do domu mają koła wykonane z plastiku, często twardego i głośnego w użytkowaniu. Rowerki przeznaczone do użytkowania na zewnątrz mają koła pompowane. Zapewniają dobrą przyczepność na każdej nawierzchni.

Rama i siodełko.

Najlepiej gdyby rama była jednocześnie lekka i solidna, Producenci stosują różnemateriały - drewno, stal lub aluminium (rowerki biegowe przeznaczone do domu również mogą być plastikowe). Najlepszym rozwiązaniem jest rama aluminiowa. Dziecko może swobodnie korzystać z rowerka. Nie ma problemu z podnoszeniem i wsiadaniem. Należy też zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy. Czasami podany jest zakres regulacji umożliwiającej jak najlepsze dopasowanie rowerka do potrzeb dziecka. W obecnych warunkach sezon na rower wydłuża się, zatem przydatna będzie możliwość dostosowania po kilku miesiącach rowerka do rosnącego dziecka. Atutem może być również zacisk na sztycy– umożliwia on regulację siodełka bez dodatkowych kluczy. Trzeba też wspomnieć, że rower zakupiony w sprzedaży wysyłkowej najprawdopodobniej może wymagać końcowego montażu.

Dodatki.

Warto zwrócić uwagę na uchwyty kierownicy. Powinny zapewniać dziecku właściwe trzymanie -także poprzez wyprofilowane boki. Rowerki często sprzedawane są z dodatkowym wyposażeniem takim jak hamulec, koszyk czy stopka. Hamulec może przydać się do treningu przed przesiadką na kolejny rower. Zbędnym dodatkiem wydaje się natomiast stopka, gdyż prawdopodobnie rowerek i tak będzie rzucany.

Sprawdź ofertę rowerków biegowych w naszym sklepie!

pixel