Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

DONICE DREWNIANE

( ilość produktów: 25 )

Drewniane donice

Jeżeli poszukujesz stylowego, a jednocześnie klasycznego sposobu urozmaicenia Twojego ogrodu, tarasu bądź balkonu, drewniane donice ogrodowe mogą się okazać doskonałym rozwiązaniem. Te produkty stanowią estetyczny i z pewnością zauważalny dodatek do projektu, np. ławki oraz mogą również być podstawą drewnianej aranżacji.

Drewniane donice ogrodowe mogą stanowić podporę pergoli lub też wspornik dla drewnianych powierzchni. Dzięki kratkom połączonym z donicami możesz tworzyć projekty wykorzystujące rośliny pnące, które oplatają kratki lub pergole. Drewniane donice będą dodatkowym atutem estetycznym aranżacji Twojego ogrodu.

Drewniane donice ogrodowe – które wybrać?

Najlepsza donica to taka, której długość nie przekracza 80-100 centymetrów. Im dłuższy bok, tym dłuższe elementy, z których zbudowane są ścianki donicy, a te łatwiej ulegają znacznym odkształceniom pod wpływem naporu ziemi zamarzającej zimą. Z czasem może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji. Duże drewniane donice ogrodowe, wypełnione ziemią są w dodatku bardzo ciężkie i nie wszędzie można je postawić, mogą na przykład stanowić zagrożenie na balkonie. Z drugiej strony znaczny ciężar drewnianej donicy ogrodowej wypełnionej ziemią może się okazać bardzo przydatny, kiedy potraktujemy ją jako stabilną podstawę pergoli, którą zamierzamy zbudować na balkonie czy tarasie. Przykręcając słupki i kratki do boków donic w łatwy sposób możemy zbudować aranżację przestrzeni, którą dodatkowo możemy po jakimś czasie zmienić, przestawiając donice. Aby to było możliwe, pojemniki nie mogą być zbyt ciężkie, dlatego warto używać donic o pojemności 100-150 litrów, czyli o długości ok. 80-100 centymetrów i szerokości 40-50 centymetrów. Obliczając pojemność donicy pamiętajmy o odjęciu grubości drewnianych ścianek, która zwykle wynosi 4-5 centymetrów. Donice znacznie przewyższające podane wyżej wymiary kupujmy z myślą o ich stałym montażu do podłoża. Można je wykorzystać jako bardzo modne warzywniki skrzyniowe lub kwietnik.


W naszej ofercie znajdziecie donice i doniczki o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Zachęcamy do tworzenia aranżacji, które stanowią elegancką dekorację tarasu, balkonu albo ogrodu. Dzięki wszechstronnemu ich zastosowaniu drewniane donice i doniczki ogrodowe możemy wykorzystać zarówno na dużej jak i małej przestrzeni, tworząc przy tym spójną i nawiązującą do naturalności kompozycję.

Drewniane donice ogrodowe – trwałość i estetyka w Twoim ogrodzie

Drewno z którego wykonane są donice, jest najbardziej przyjaznym materiałem dla posadzonych w nich roślin. Dzięki swej porowatej strukturze zapewnia dobrą wymianę gazową podłoża. Ma ono również niskie przewodnictwo cieplne, dzięki czemu latem wykonane z niego donice mało się nagrzewają, a zimą chronią system korzeniowy przed drastycznymi spadkami temperatury. Ogromną zaletą drewnianych donic ogrodowych są ich walory estetyczne. Drewno pięknie komponuje się z roślinami i wygląda naturalnie. W połączeniu z innymi elementami posiadającymi ten surowiec jak np. parawan albo drewniane krzesło, ogród będzie wyglądał naturalnie i sielsko. Nie bez znaczenia jest również ich cena. Drewniane donice ogrodowe są znacznie tańsze od ceramicznych, czy kamionkowych tej samej wielkości, a przy dużych gabarytach również od plastikowych, czy wykonanych z konglomeratu.

Drewniane donice ogrodowe – jak o nie dbać by zachowały piękny wygląd?

Najmniej trwałą częścią drewnianej doniczki ogrodowej jest jej dno. Przez otwory na spodzie doniczki wycieka woda, więc jest tam stale wilgotne i dlatego ta część jest najbardziej narażona na butwienie. Aby ograniczyć kontakt donicy z gruntem najlepiej odizolować drewno, wykładając donicę od środka zwykłą folią budowlaną lub grubą włókniną ogrodniczą. Oczywiście w folii należy zrobić otworki przy spodzie donicy tak, żeby nadmiar wody mógł z niej wypływać. Możemy montować elementy (pergole, kratki itp.) za pomocą stalowych kotew lub też na betonowych bloczkach (np. altany). Trwałość tak odizolowanego drewna znacznie wzrasta. Drewniane donice ogrodowe są specyficznym produktem, ponieważ nie da się ich w pełni odizolować od podłoża. Nawet przy zastosowaniu folii możemy uzyskać jedynie 5-10 lat odporności na ich butwienie. Po tym czasie konieczne będzie wzmocnienie desek dna lub całkowita ich wymiana. Kilkuletnia trwałość konstrukcji drewnianych donic ogrodowych jest jednak zupełnie wystarczająca, ponieważ aranżacja roślinna w drewnianej donicy ogrodowej będzie wtedy również wymagała przesadzenia. Kompozycja kwietna będzie wymagała odświeżenia lub przesadzenia, a ziemię, która w niej zalega będzie można wymienić, ponieważ podłoże w donicach i kontenerach po kilku latach nawożenia staje się zasolone i nie sprzyja już dobremu rozwojowi roślin. Dbajmy zatem o swoje rośliny i wymieniajmy co kilka lat do nich donice.

pixel