Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie palenisko wybrać?

2023-03-14
Jakie palenisko wybrać?

Wybór paleniska ogrodowego - zasady i rodzaje

Wymagania prawne

Przed rozpoczęciem budowy paleniska warto zwrócić uwagę na wymagania prawne. W Polsce, według rozporządzenia Ministra Środowiska z 2016 roku, dozwolone jest stosowanie palenisk ogrodowych, pod warunkiem, że będą one spełniać określone wymagania. Palenisko powinno być oddalone od budynków mieszkalnych o co najmniej 10 metrów, a od drzew i krzewów o co najmniej 5 metrów. Warto również pamiętać, że korzystanie z palenisk jest zabronione w przypadku, gdy panuje susza lub zagrożenie pożarowe.

Rodzaje palenisk

Na rynku dostępne są różne rodzaje palenisk ogrodowych, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Paleniska murowane

Paleniska murowane są trwałym i eleganckim rozwiązaniem. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak cegła, kamień lub beton. Są łatwe w użytkowaniu, ale ich budowa wymaga większego nakładu pracy i czasu niż w przypadku palenisk przenośnych.

Paleniska metalowe

palenisko ogrodowe

Paleniska metalowe są lżejsze i łatwiejsze w przenoszeniu niż paleniska murowane. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, żeliwo lub blacha. Są zwykle wyposażone w kratkę, która zapobiega wypadaniu popiołu na zewnątrz. Ich wadą może być krótsza żywotność niż palenisk murowanych.

Paleniska ceramiczne

Paleniska ceramiczne są pięknym i trwałym rozwiązaniem. Są wykonane z wytrzymałej ceramiki i zwykle posiadają stylowy design. Ich wadą może być wyższa cena niż w przypadku palenisk metalowych czy przenośnych.

Paleniska przenośne

Paleniska przenośne są najtańszym i najłatwiejszym w przenoszeniu rozwiązaniem. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, ceramika czy kamień. Ich wadą może być mniejsza trwałość oraz mniejszy poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Wybierając palenisko ogrodowe, należy przede wszystkim kierować się bezpie czeństwem oraz przestrzeganiem przepisów. Warto zwrócić uwagę na wymagania prawne oraz wybierać paleniska, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom i preferencjom. Paleniska murowane są trwałe i eleganckie, ale ich budowa wymaga większego nakładu pracy i czasu. Paleniska metalowe są łatwe w przenoszeniu, ale mogą mieć krótszą żywotność. Paleniska ceramiczne są piękne i trwałe, ale zwykle droższe. Paleniska przenośne są najtańszym rozwiązaniem, ale mogą być mniej trwałe i bezpieczne.

Ważnym elementem korzystania z paleniska ogrodowego jest również odpowiednie zabezpieczenie przed skutkami korozji i rdzy. Aby przedłużyć żywotność paleniska, warto pokryć je specjalnym środkiem antykorozyjnym lub używać pokrowca ochronnego.

Podsumowując, wybierając palenisko ogrodowe, warto zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo, przestrzeganie przepisów, trwałość oraz estetykę. Przy odpowiedniej pielęgnacji i użytkowaniu, palenisko ogrodowe może być nie tylko praktycznym, ale również dekoracyjnym elementem ogrodu, który zapewni niezapomniane wieczory z rodziną i przyjaciółmi.

Polecane

pixel