Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak umiejscowić altanę ogrodową?

2023-03-13
Jak umiejscowić altanę ogrodową?

Altana ogrodowa, czyli altanka ogrodowa, to doskonałe rozwiązanie dla miłośników natury, którzy chcą stworzyć w swoim ogrodzie wyjątkowe miejsce do wypoczynku i relaksu. Jednak przed przystąpieniem do budowy altany ogrodowej warto zapoznać się z przepisami i wymaganiami dotyczącymi takiej konstrukcji.

Jednym z najważniejszych aspektów budowy altany ogrodowej jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę. Obecnie, altana ogrodowa o powierzchni do 35 m2 nie wymaga już pozwolenia na budowę (wcześniej górna granica wynosiła 25 m2). Jednak w przypadku większych konstrukcji, konieczne może być uzyskanie pozwolenia na budowę od organów administracji publicznej.

Kolejnym ważnym aspektem budowy altany ogrodowej są ograniczenia dotyczące konstrukcji. Obiekty, które podlegają tylko powiadomieniu, muszą mieć wysokość do 5 metrów, jeśli znajdują się na stromym dachu dwuspadowym, lub 4 metry, jeśli znajdują się na innych typach dachów. Ponadto na każde 500 m2 powierzchni działki liczba altan nie może przekroczyć dwóch.

Umiejscowienie altany ogrodowej w ogrodzie jest również bardzo ważne i wymaga przestrzegania określonych przepisów. Zgodnie z przepisami, z kodeksem cywilnym (art. 144) każdy właściciel jednorodzinnego domu mieszkaniowego powinien budować na własnej ziemi tak, aby nie zakłócać życia sąsiadów. W rezultacie altana ogrodowa powinna być zbudowana jak najdalej od granicy działki, z minimalnym odstępem:

  • 1,5 m od działki – gdy na sąsiedniej działce znajduje się już obiekt budowlany, który znajduje się w podobnej odległości od granicy.
  • 3 m od granicy działki – gdy mur graniczny działki jest zabudowany i nie posiada wejścia.
  • 4 m od granicy działki – gdy ściana zwrócona w stronę granicy działki posiada okna lub wejście.

Altany ogrodowe drewniane są jednymi z najchętniej wybieranych konstrukcji przez właścicieli ogrodów. Charakteryzują się one wyjątkowym, naturalnym wyglądem, są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wśród popularnych altan ogrodowych drewnianych wyróżnić można altany z bali oraz altany z desek.

Podsumowując

Podczas wyboru altany ogrodowej drewnianej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią wielkość altany, która będzie dostosowana do potrzeb i wymiarów ogrodu. W przypadku mniejszych ogrodów, lepiej zdecydować się na mniejszą altanę, aby nie zdominować przestrzeni i zachować harmonię w krajobrazie.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na jakość drewna, z którego będzie wykonana altana. Najlepsze do tego celu są drewna twarde, takie jak dąb, jesion, czy modrzew. Drewno powinno być odpowiednio impregnowane, aby chronić konstrukcję przed działaniem wilgoci, grzybów i insektów.

Po trzecie, należy wybrać odpowiedni styl altany, który będzie pasował do stylu architektonicznego domu i ogrodu. Altany drewniane mogą mieć różne kształty i formy, od klasycznych altan z bali, po bardziej nowoczesne wiaty z desek.

Ważnym aspektem przy wyborze altany drewnianej jest także cena. Altany z drewna są zazwyczaj droższe od altan metalowych czy z tworzyw sztucznych, jednakże inwestycja w piękny i trwały element ogrodu na długie lata z pewnością się opłaci.

Podsumowując, altana ogrodowa drewniana to piękna i funkcjonalna konstrukcja, która pozwala na stworzenie wyjątkowego miejsca do wypoczynku na łonie natury. Przed rozpoczęciem budowy altany ogrodowej drewnianej warto zwrócić uwagę na aspekty prawne i wymagania dotyczące takiej konstrukcji, aby uniknąć problemów z organami administracji publicznej oraz nie naruszać prawa sąsiedzkiego. Wybór odpowiedniej wielkości, jakości drewna oraz stylu altany pozwoli na stworzenie idealnego miejsca do relaksu i odpoczynku w ogrodzie.

pixel